Skötselråd och instruktioner till vår gemensamma grill

Det är jättekul att föreningens gemensamma gård och utrymmen nyttjas och uppskattas av många, det bidrar till ett härligt liv mellan husen. Nu på sommarhalvåret är grillen populär (bortsett från när grillförbud har rått) och för att öka trivseln ytterligare vill vi införa några enklare rutiner som bl.a. gör det trevligare för nästa grill-mästare/mästarinna:

• När grillen är tänd, befinn dig i närheten och håll den hela tiden under uppsikt för att minska risken att någon (framförallt barn) bränner sig.

• När man har grillat klart är man ansvarig för att rengöra gallret (verktyg finns) och avlägsna sin förbrukade kol (ev. dagen efter när den har svalnat). Den ”kalla” kolen läggs förslagsvis i en påse och kastas i sopsugen (fraktion ”Restavfall”). Verktyg/spade till kolen har införskaffas och finns fäst i grillen.

Tack på förhand för att vi hjälps åt att hålla efter föreningens gemensamma egendom.

//Styrelsen